Miért a jóga?

Gyerekként találkoztam először a jógával édesanyám révén, de csak a húszas éveim kezdett el igazán érdekelni. A gyakorlásom fokozatosan szokássá alakult, és a jógázás szokása végül a jellememet, a sorsom is átformálta.

A jóga rugalmassá tesz testileg és lelkileg, ajándékai, az egészség, a belső nyugalom, az elszántság, kitartás és önazonosság a belső utamat legalább annyira támogatják, mint a mindennapok kihívásait, négy kisgyermek nevelését, egy háztartás fenntartását és a szakmai utam.

A jóga nyugalmat hozott az életembe, könnyebben nézek szembe a kihívásokkal, és gyorsabban túllendülök a frusztrációkon.

Milyen jógastílusban mozgok?

A jóga egy álladóan fejlődő, duzzadó folyam bennem, amit számos ér, a folytonos tanulás és tapasztalás táplál.

Kemenczky-Majer Amanda lótuszülésben, a kamerának háttal, fej fölé emelt kezekkel ül egy öreg, vastag indákkal benőtt, kidőlt fatörzsön
Sukhasna póz (könnyű ülésmód) anjali mudra kéztartással

A két évtized alatt több jógastílusban (hatha, gerincjóga, vinyásza, astanga, jin, aerial, hatha, kundalini, akro-, kismama- és női jóga) szereztem gyakorlatot.

Oktatási stílusom fő vonulata a vinyásza, az áramlás jógája, de szeretem más jógastílusokkal és rokon mozgásformák elemeivel színesíteni a palettát.

Tematikus vinyásza, a tudatos áramlás jógája

A vinyásza jóga egy dinamikus irányzat. A légzés ütemében mozgunk, az ászanák, azaz az egyes pózok közti átvezetés, az áramlás legalább annyira fontos, mint maguk a testhelyzetek. Az elnyújtott légzés ütemében „táncolva” az idegrendszer megnyugszik, az elme fókuszáltabb lesz. A vinyásza stílus egyszerre erősít és nyújt, rugalmassá varázsol és kiegyensúlyoz.

Az óráimon ugyanakkor nem csupán a mozgással foglalkozunk. Hiszem, hogy a test állapota az elmétől függ, de fordítva is igaz a reláció: a testhelyzetek is visszahatnak az elmére.

Ezt kihasználva a jógagyakorlásunkat tematikussá téve, azaz egy téma (ami lehet egy testrész, érzelem, mentális fogalom) köré rendezve más síkokon is, az érzelmek és a gondolkodás horizontjában is változást érhetünk el.

A jógagyakorlás ezáltal valóban önfejlesztő, „gyógyító” módszerré alakul, mint egy dinamikus relaxáció vagy meditáció, kiegészíti a mély, tudatalatti tartalmak rendezését.

Miért a jógaoktatás?

Kemenczky-Majer Amanda virágos mezőben, gogguló testhelyetben.

Olyan örömet találtam az ászanákban, légző-, koncentrációs és meditációs gyakorlatokban, amit tovább kell adnom.

A jóga rendszere olyan lett számomra, mint egy nyitott tenyéren tartott igazgyöngy, ami korlátlanul megosztható azokkal, akik vágynak rá.

A jóga egy eszköz, oktatóként szeretem látni, ahogy mások is ráéreznek, nekik személyesen mit tud adni.

Miben van jártasságom?

Hathajóga-oktató képesítésem az Anahita Stúdióban szereztem 2013-ban, majd három év múlva Varga Judit és Csiki Mariann beavatott a kismamajógaflow-oktatás rejtelmeibe.

2021-ben jógapszichológia- és védikuséletmód-mentori oklevelet szereztem, jelenleg jógafilozófiát tanulok a Narada Akadémián.

Útközben traumatudatos jógaoktatói képzést hallgattam és számos specifikus, lélektan, jóga, anatómiai és neurológiai témájú előadást, hogy még tudatosabban használjam ezt az ősi eszköztárat, a ma emberének igényeire, kihívásaira szabva.

Látásmódom szélesítéséhez ismerkedtem más, közeli és távolabbi irányzatokkal is, mint a mindfulness, hastánc, chikung, nia, arcjóga és pszichológia.

Elvégeztem a Kriston intimtorna képzést, a hasfalregenerálásról a Love Your Belly és az RTM rendszerében szereztem ismereteket.

Kemenczky-Majer Amanda: profilkép

0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatar placeholder

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük